Sağlık

Baş Dönerse Ne Yapmalı? Baş Dönmesi Neden Olur?

; Baş dönmesi Nedir? , Nasıl tedavi edilir , Baş dönmesi neden olur?

Baş Dönerse Ne Yapmalı? Baş Dönmesi Neden Olur?; Bir çok insan belirli sebeplerden ötürü başının döndüğünden bahsetmekte baş dönmesinin bir hastalık değil uzaman hekimlerden tarafından genel olarak hastalık belirtisi olarak bahsedilmektedir ve buna yönelik müdahale edilmesi gerektiğinden bahsedilmiştir.

Baş dönmesi sıkça karşılaşılabilir durum olarak karşımıza çıkmakta ancak bunu tetikleyen hastalıkların ne olduğunu bilmek gerekmekte bazen içilen ilaçlar , migren , vertigo gibi hastalıklar baş dönmesini sıkça tekleyen rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki; Baş dönmesi Nedir? , Nasıl tedavi edilir , Baş dönmesi neden olur? gibi soruların tamamı yazımızda.

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi neden olur? vücudun denge sisteminde oluşan rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır baş dönmesinin tanımını yapan insanlar etrafındaki nesnelerin döndüğü , zeminin ayaklarının altından kaydığını söylemekte kimi durumlarda ise baş dönmesi sonucunda sallanma ve sersem olunması gibi tanılar baş dönmesini belirtmekte.

Baş Dönmesi Neden Olur
Baş Dönmesi Neden Olur

Baş dönmesi genelde anlık gelişen bir durum olarak görülmekte halsiz olma ve sallanma gibi durumlara denilen baş dönmesi bir kaç saniyeliğine gerçekleşmekte ve aniden geçmektedir. Baş dönmesi gün içerisinde hayat kalitesini oldukça düşürmekte aniden gerçekleşen baş dönmelerinin kimi zaman içtiğimiz ilaçlardan ve ufak sebeplerden karşımıza çıkmaktadır.

Ani olarak görülen baş dönmelerinin çok fazla bir zararı yoktur. Ancak sık sık baş dönmesi şikayetiniz bulunuyorsa kesinlik buna neyin sebep olduğunu öğrenmek için bir hekime başvurulması gerekmektedir. Baş dönmesi denge sistemi adı verilen baş pozisyonu, beyin, omurilik, iç kulak (labirent), kaslar, eklemler ve iç organlardan gelen duyusal verileri işleyerek dengenizi sağlayan sistemin ana bileşenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Ayak Karıncalanması Neden Olur?

Baş Dönerse Ne Yapmalı?; Siz farkında bile varmadan herhangi bir denge bozukluğunda denge sistemiz bunu size yaptıracağı motor hareketleri ile düzeltecektir. Bu organlarda oluşan herhangi bir aksaklık sonucunda baş dönmesi şikayeti yani var olmayan bir hareketi çevrenizde oluyormuş gibi hissetmenize neden ancak bir çok kişi baş dönmesini farklı şekilde tarif etmektedir.

Kimisi zeminin ayaklarının altıdan kaydığını , çevresindeki her şeyin döndüğünü görülmesi, gözlerin kararması ve sallanma baş dönemsinde en fazla belirtilen durumlardır. Peki sık sık karşılaştığımız baş dönmesinin nedenleri Nedir? ve Baş dönmesi tedavi yöntemleri nelerdir?, Baş Dönerse Ne Yapmalı? gibi sorularınıza maddeler halinde cevap vereceğiz.

Baş Dönmesinin Nedenleri?

Baş dönmesi beyin ve kulak organlarda oluşan sorunlardan kaynaklı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra uzun süre susuz kalmak , aşırı egzersiz yapmak , araç tutması , aşırı stres ve kullanılan ilaçların yan etkisine bağlı olarak meydana gelebilir bu nedenlerin dışında çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı olarakta meydana gelmektedir.

 • Santral Vertigo: Vertigo çeşitleri arasında daha büyük sağlık sorunları nedeni oluşan Santral Vertigo beyin damarlarında yapısal bozuk anevrizma, epileptik nöbetler, ansefalit, beyin kanaması, beyin tümörü, beyin sapı enfarktüsü, kafa travmaları yada bilinçsiz içilen çokça ilaç kullanımı bu rahatsızlığın oluşumda büyük rol oynamaktadır. Santral Vertigonun baş dönmeleri karakterize bir şekilde görülmektedir sıkça görülür ve baş dönmesinin yanı sıra çift görme , yutkunmakta zorluk çekme , uyuşma hissi ve konuşamama sıkça görülen belirtileri arasında bulunmaktadır.
 • Periferik Vertigo: İç kulak sıvısının yer değiştirmesi olarak halk arasında konuşulmakta ancak asıl rahatsızlık sebebi. Kulaktaki denge merkezinde bulunan kristallerin arka yarım daireye düşmesi sonunca görülen bir rahatsızlıktır. Periferik Vertigo rahatsızlığı bulunan insanların genel şikâyetleri arasında uzun süre hareket eden bir nesneyi izleyememeleri izlenmesi durumunda ani gelen bir baş dönmesi oluşur kimileri tarafından ayakta dahi durmakta zorluk çekildiği bilinmektedir bunun yanı sıra ani baş hareketlerinde baş dönmesi sıkça görülür.
 • Metabolik Rahatsızlıklar: Kalp rahatsızlığı , tansiyonda ani değişiklikler , kalp kapakçığının değişmesi , tiroit , kan şekerinin ani değişiklikler ve akciğer hastalıkları sebebiyle oldukça fazla görülen baş dönmesi içilen ilaçlar nedeni ile de sıkça görülebilir
 • Psikolojik Rahatsızlıklar: Psikolojik rahatsızlıkları bulunan insanların aşırı stres, panik atak ve anksiyete gibi durumlarda sıkça şikayet ettiği baş dönmesi oldukça fazla görülmektedir ancak çok kısa bir süre oluştuğu bilinmektedir.
 • Enfeksiyonlar: Grip gibi mevsimsel rahatsızlıkların yanında bulunana enfeksiyonlar sonucunda baş dönmesi gerçekleşebilir çok sık bir şekilde görülmemiştir.
 • Beyin Tümörü: İyi yada kötü huylu beyin tümörleri baş dönmesine sebep verebilir en sık baş dönmesi beyincik bölgesinde bulunan tümörlerden kaynaklanmaktadır.
  36.5 Ayak Nedir? -2023 - 36 Numara Ojeli Ayak (Güncel)

Baş Dönerse Ne Yapmalı? Sebebi Nedir?

Baş dönmesi bir rahatsızlık olarak değil bir rahatsızlığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her baş dönmesi bir hastalığı tarif edecek değil. Ancak sıkça görülen baş dönmeleri ve bunun yanında bulunan bazı belirtiler sonunca bir hekime danışılması ve baş dönmesinin altında yatan sorunun bulunması gerekmektedir. Peki baş dönmesi ile birlikte hangi belirtilerle karşılaşınca hemen bir hekime gitmeliyiz.

 1.  Nefes almakta zorluk çekme
 2.  İşitme kaybı yaşamak yada değişiklikler görülmesi
 3. Çift görme
 4. Sürekli kusma
 5. Kollarda ve bacaklarda felç durumu yada uyuşma
 6. Şiddetli baş ağrısı
 7. Şiddetli göğüs ağrısı
 8. Kalp ritminde ani değişikler kalp atışının hızlanması

Baş Dönmesi Tedavi Yöntemleri?

sadece baş dönmesi için ekstra bir tedavi yöntemi bulunmuyor bunun yanı sıra bir belirti olan baş dönmesi altta yatan ana rahatsızlığın tedavi edilmesi ile geçmesi mümkün olacaktır.

Bunun yanı sıra alınana ilaçların yan etkisinden kaynaklı olabilir hekiminize danışarak çözüm elde edebilirsiniz , susuzluktan kaynaklı bir baş dönmesi oluşuyorsa IV sıvılar (intravenöz) ile damar yolunda verilen sıvı ile düzeltilebilir yada BPPV den kaynaklı bir baş dönmesi bulunuyorsa başın düzenleyici hareketleri ile sorunun giderilmesi sağlanabilir.

 

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu