Teknoloji

Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım? Laptop hızlandırma 2022?, Bilgisayar Zamanla Neden Yavaşlar?, Bilgisayar Çok Yavaşladı Windows 10?, Laptop Çok Yavaş?

Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım? soruları son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarlar günlük hayatımızın , işimizin , eğitimimizin ve eğlence için kullanmak istediğimizde sürekli olarak kullanılmaktadır ancak bilgisayarların zamanla çok ağırlaşması olabilecek durumlardır bu durumlardan kurtulmanın yöntemleri bulunuyor sizde bilgisayarım çok ağırlaştı diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım?
Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar kullanım amacı olarak oldukça fazla hayatımızda yer alıyor bu sebepten neredeyse tüm insanların ellerinde bir bilgisayar bulunuyor ancak zamanla bilgisayarlar çeşitli sebeplerden ötürü ağırlaşma yada yavaşlama sorunları ile karşılaşabiliyor. Bu sorunları çözmenin yöntemleri bulunuyor bilinçsiz kullanım sonucunda ağırlaşmalar meydana gelmektedir. Peki Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar Fazla Isınmasından Kaynaklı Ağırlaşmalar: Bilgisayarınızı uzun süreli olarak kullanıyorsanız ve bilgisayarınız için ağır işlemler yapması gerekiyorsa zamanla fazla ısınmalar meydana gelir bu ısınma sorunu zamanla bilgisayarınızın ağırlaşmasına sebep olacaktır.

Bilgisayarınızı ısınma sorununu çözmek için alt soğutma standı alabilir yada bilgisayarınızı kapatıp soğumasını bekleyip tekrar açabilirsiniz ağırlaşma sorununa çözüm olacaktır.

Görev Yöneticisinden Uygulama Merkezi: Görev yöneticisine girin ve hangi uygulama ne kadar işlem yapıyor ve bilgisayarınızı ne kadar yoruyor bunları göz önünde bulundurarak uygulamaları kapatabilir yada devre dışı bırakabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamalarınızı Görev Yöneticinde bulunan Uygulama Geçmişi sekmesinden bulabilir hangi uygulama arka planda çalışıyor öğrenebilirsiniz öğrendikten sonra kapatabilir ve bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz.

  Tablet Android Sürüm Yükseltme 2022

Başlangıç Programlarını Kapatın: Bilgisayarınızın açılışında çok fazla başlangıç uygulaması bulunuyorsa bu bilgisayarınızın yavaş açılmasına ve normal kullanımlarda çok ağırlaşmasına neden olabilir. Görev Yöneticisinde bulunan Başlangıç sekmesi ile başlangıç uygulamalarını kapatabilirsiniz.

Depolama Alanında Bulunan Dosyaları Temizleyin: Depolama alanı olarak kullandığınız diskin içerisinde çok fazla dosya bulunduğunda bilgisayarınızın işlem yapma hızı belli bir oranda düşecektir depolama alanınızı rahatlatmanız bilgisayarınızın rahatlamasında oldukça etkili olacaktır.

Virüs Taraması Yapın: Bilgisayarınıza bulaşan herhangi bir virüs bilgisayarınızı fazlasıyla yoracak ve ağırlaşmasına neden olacaktır bu bir virüs taraması yaparak bilgisayarınızı virüsten kurtarabilirsiniz.

Bilgisayarı Sıfırlayın: Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yerine getirdiğiniz halde bilgisayarınız hızlanmadıysa bilgisayarınızı sıfırlamayı deneyin her şeyi silin ve tekrar kurun sorun çözülecektir.

Laptop hızlandırma 2022?

Laptop bilgisayarlar yanında taşıma kullanım açısından oldukça rahat ve kullanışlı bunun yanında oldukça kırılgan yapıları olması sebebiyle çok çabuk yavaşlaya biliyor. Bu sorunun çözümü olarak yukarıda Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım? başlığı altında bulunan yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Güç ayarlarını değiştirin: Güç ayarlarında bilgisayarınız tasarruf modun da çalışır ve ağırlaşmalar görülebilir.
  • Başlangıçtaki gereksiz programları devre dışı bırakın: Başlangıçtaki açılan uygulamaları devre dışı bırakın.
  • Sabit diski temizleyin: Sabit diskinizi temizleyin fazla dolu olması işlem hızında azalma görülür.
  • Görsel efektleri devre dışı bırakın: Masa üstünde düz bir renk kullanmanız hız açısından oldukça iyi olur resim kullanmayın.
  • Saydamlığı kaldırın: Açılan pencere çubuklarındaki saydamlığı kaldırmanız ağırlaşma ya kısmen çözüm olabilir.
  • Windows’un otomatik bakımını açın: Windows Update özelliğini otomatikte çalıştırın güncellemenizin eksik olması yavaşlama sorununda oldukça etkilidir.
  • RAM’ i yükseltin: Donanım yükseltmesi gereken ve eski bilgisayarda RAM yükseltmek hız açısından çok önemli.
  • Sabit diski birleştirin: Sabit diskinizin kapasitesini artırın birleştirme yapabilirsiniz yada değiştirebilirsiniz.
  • Kullanılmayan programları kaldırın: Sürekli olarak kullanılmayan uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder kapatmanız sorunun çözülmesinde etkili olacaktır.
  • Uyku modu nu kullanmayın: Bilgisayarınızı uyku modun aldığınızda işlem kısıtlaması yapar siz bilgisayarı kullanmaya devam etmeniz kısıtlamayı kaldırmayacağı için bilgisayar oldukça fazla yorulacaktır.
  Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Neden?

Bilgisayar Zamanla Neden Yavaşlar?

Bilgisayarlar teknolojinin gelişmesi ile donanım olarak ve güç olarak oldukça değişmekteler bu durumda kullanılan sistemler ve uygulamalarda bir o kadar ağırlaşmak bu sebepten eski bilgisayarlar donanım eklentisi olmadan yeni güncellemelere ve uygulamalara ayak uyduramayacağı için zamanla yavaşlayacaktır ancak çok fazla yavaşlama meydana gelmişse ve aniden gelişmişse Bilgisayar Çok Yavaşladı Ne Yapmalıyım? başlığı altında bulunan çözüm yöntemlerini deneyin ve bilgisayarınızın hızlandığını hissedeceksiniz.

Bu yazımızda Bilgisayar Çok Ağırlaştı Ne Yapmalıyım? sorusunun cevabına ve işinize yaracak yöntemlerden bahsettik.

 

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu