Teknoloji

Bilgisayarda Ekran Kararması Neden olur?

Bilgisayar Ekranı Karardı?, Bilgisayarda Ekran Kararması Neden olur?, Bilgisayarın Ekran Karardı Nasıl Düzeltebilirim?, Laptop Ekran Kararması Çözüm?

Bu yazımızda Bilgisayar Ekranı Karardı?, Bilgisayarda Ekran Kararması Neden olur?, Bilgisayarın Ekran Karardı Nasıl Düzeltebilirim?, Laptop Ekran Kararması Çözüm? gibi soruların cevaplarına yer verdik.

Bilgisayar kullanıcıların en çok yaşadığı sorunların arasında bulunan ekran kararması neden olur? gibi bir çok kullanıcı için oldukça can sıkıcı bir durum olarak görülmekte ve insanların çözüm yolları aramasına sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda oldukça basit çözümleri bulunan ekran karaması bazen de oldukça zor ve karmaşık olabiliyor.

Bilgisayarda Ekran Kararması Neden olur
Bilgisayarda Ekran Kararması Neden olur

Bilgisayar Ekranı Karardı?

Bilgisayarda ekran kararması neden olur? sorusunu oldukça fazla duyulmakta ve oldukça fazla araştırılmaktadır. Bu sorunun cevabı kimi zaman oldukça zor bazen de oldukça basit çözümler olabiliyor.

Bu çözümlerin başında donanımsal sorunlar yatıyor genel olarak ekranın zarar görmesi yada entegre parçalarının zarar görmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu sorunun çözümü olarak bir teknik servise başvurulması ve profesyonel ellerin müdahale etmesi gerekiyor.

Bilgisayarda ekran kararmasının bir diğer sebebi yazılım sorunlarından kaynaklanıyor olması bu sorunun çözümü biraz karmaşık gelmesinin yanında doğru yapıldığında oldukça etkili ve çözüm odaklı olmalarıdır.

Bilgisayarda Ekran Kararması Neden Olur?

Bilgisayar ekranının kararmasının bir kaç farklı nedeni olabilir bu nedenlerin bazıları için bir teknik servis ile görüşebilir ve değişim yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  Fotoğraftan Nesne Silme 2022

Diğer sebepler arasında ise yazılım hataları ve kullanıcı hatalarından kaynaklı sorunlar bulunuyor bunları çözmek karmaşık görünmesinin yanında doğru yapıldığında oldukça etkili sonuçlar ile sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 • Soketlerin ve Entegre Parçalarının Zarar Görmesi
 • Masa Üstü Bilgisayarlarda Ekran Kablolarının Zarar Görmesi
 • Masa Üstü Bilgisayarlarda Ekranda Oluşan Yanma ve Entegre Deforme Sorunları
 • Güncel Olmayan Sürücüler
 • Son Güncelleme Sonucu Oluşan Sorunlar
 • Ekran Yansıtma Sorunları

Laptop Ekran Kararması Çözüm?

Laptop bilgisayarlar hassas cihazlar olması bir çok sorunu beraberinde getiriyor bu sorunların başında ekran kararması bulunuyor ekran kararmasının çözümlerini maddeler halinde aşağıda belirttik.

Güncel Olmayan Sürücüler: Güncel olmayan sürücüler sebebiyle laptop ekranlarında kararmalar yaşayabilirsiniz. Bu sorunun çözümü oldukça basit olarak uygulanmaktadır.

 • İlk olarak başlat menüsünde bulunan arama bölgesine aygıt yönetici yazıyorsunuz.
 • Ekranda görülen ilk seçeneği seçerek görüntüler bölümündeki monitörü seçiyoruz.
 • Ardından açılan ekranda sürücüler seçeneğine tıklayın ve sürücüleri güncelleştir seçeneğini seçin
 • Açılan ekranda güncelleştirmeleri otomatik ara seçeneğini seçin ve bitmesini bekleyin.

Güncellenen Sürücüler: Windows bilgisayarınıza yolladığı update adı taşıyan güncellemeler sonucunda ekran kararması meydana gelmektedir.

 • Bilgisayarıma sağ tıklayın  ve özellikler seçeneğini seçin
 • Açılan ekranda gelişmiş sistem ayarları seçeneğine tıklayın
 • Ekrana gelen seçenekler arasından sistem korumasını seçin
 • Ve geri yüklemek istediğiniz tarihi seçin ve devam edin

Entegre Parçalarının Bozulması Zarar Görmesi: Ekranın alt kısmında kartta gömülü olan soketlerin ve gömülü parçaların bozulması yada zarar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

 • Yapacağınız hiç bir düzeltim yöntemi işe yaramayacaktır.
 • Bilgisayarınızı alın ve bir teknik servise götürün.
  Vodafone Seviyorum İnternet 2022 Mayıs

Ekran Yansıtma Sorunları: Ekranı kablolu yada kablosuz aktarma yaparken bir çok insanında karşılaştığı sorunların başında alıyor.

 • Öncelikle Win + O tuş kombinasyonunu kullanarak ekranı açın
 • Ardından yapacağınız işlemi seçin ve devam edin.

Bilgisayarın Ekran Karardı Nasıl Düzeltebilirim?

Bilgisayarın ekranları bir çok nedenden kararma yapabilmektedir bunların bazıları çok kötü olsa da bazıları yazılım hatalarından kaynaklı olarak meydana gelmektedir ancak insanlar tarafından bu sorunun çözümü oldukça karışık gelmektedir doğru uygulandığında tamamen yararlı olacağı kanıtlanmıştır. Çözüm yöntemleri için Laptop Ekran Kararması Çözüm? başlığı altındaki çözüm yöntemlerimizi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu