Sağlık

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?, Solunum Yetmezliği Nedir?, Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Ölçülür?, Solunum Yetmezliği Tedavisi?

Bu yazımızda Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?, Solunum Yetmezliği Nedir?, Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Ölçülür?, Solunum Yetmezliği Tedavisi? gibi soruların cevaplarına yer verdik.

Solunum dünya üzerindeki yaşam için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebepten oksijen eksikliği bulunması canlılar için bazen ölümcül bazen de kalıcı rahatsızlıkların başlangıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Solunum yetmezliği bulunan insanların kandaki oksijen seviyesini ölçmek için kullandıkları Palsoksi metre adı verilen cihazlardan yardım almaktadır bu sayede oluşabilecek sorunlara önlem almakta geç kalmamış olunur. Peki kandaki oksijen oranı düşerse ne olur? 

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?
Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?

Solunum Yetmezliği Nedir?

Solunum insan vücudunun bir çok organı için oldukça önemli rol oynamaktadır. Ciğerler sayesinde vücuda alınan oksijen kan dolaşımı ile vücuda yayılır ve organların ihtiyaçları giderilir. insanlar için oldukça hayati önem taşımaktadır bu sebepten oldukça dikkat edilmesi ve sürekli olarak takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Solunum yetmezliği çeşitli hastalıklar sebebiyle yeterince vücutta yeterince oksijenin bulunmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Vücuttu hayati önem taşıyan oksijen özellikle beyin açısından çok önemlidir öğleki oksijen seviyesinin çok düştüğü hastalarda felç kalma ve ölümle sonuçlanmalar ortaya çıkmaktadır.

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?

Kandaki oksijen oranını ölçen cihazlar sebebiyle herhangi bir rahatsızlık sonucunda kandaki oksijen oranının düşme eğilimi takip edilmekte ancak bazı rahatsızlıklar kandaki oksijen oranını oldukça düşürmektedir ve bunun sonucunda bilinç kaybı , felç kalmak ve ölüm gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Koah , ciddi akciğer hastalıkları, zehirlenme, kas rahatsızlıkları ve beyin ve omurilik rahatsızlıkları Bu tarz rahatsızlıklara sahipseniz ve sürekli solunumda zorluk yaşıyorsanız kesinlikle bir doktor ile görüşmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

  Dil Sararması Neden Olur?

Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Ölçülür?

Teknolojinin gelişmesi ile oldukça küçük hallere bürünen sağlık cihazları arasında palsoksi metre bulunuyor. Bu cihazı parmağınıza takıyorsunuz içerisinde bulunan kızıl ötesi ışın ile kandaki oksijen seviyesini ölçüyor ve bir dakika içerisinde size oranları söylemekte. Bu cihazın verdiği oranlar ile almanız gereken oksijen seviyesini ve durumunuzu takip etmiş olursunuz.

Solunum Yetmezliği Tedavisi?

Kandaki oksijen oranı düşerse ne olur? sorusunun cevabının ardından merak edilen soruların başında solunum yetmezliği tedavisi bulunuyor. Tedavisinin kesinlikle doktor tavsiyesi ve doktor takibinde yapılması gerektiğini aklımızdan çıkarmayalım ancak solunum yetmezliği ileri seviyelere gelen hastaların oldukça bunalıma girdikleri ve rahatsız oldukları bilinmektedir.

Solunum Yolu Açıcı İlaçlar: Genel olarak fısfıs ve sprey adı verilen solunum yollarını açmakta etkili ilaçların kullanımı oldukça sık ve etkilidir genel olarak solunum hastaları yanlarında taşır ve düzenli olarak kullanır.

Oksijen Desteği Alabileceğiniz Cihazlar: Genel olarak solunum yetmezliği ileri seviyelerde olan insanların kullanması için üretilen hastaya bir maske ile oksijen verebilen oksijen konsantratörü adı verilen makineler bulunuyor ve kullanımı oldukça kolay olan bu makinelerin devletimiz tarafından destek verdiği bilinmektedir.

Non-invazif Ventilasyon: Solunum hastasına takılan maske ile verilen hava ile solunum hareketlerinin normale dönmesine yardımcı yöntemdir.

Mekanik Ventilasyon: Solunum hastasının akciğer hava kanallarına ağız yoluyla yerleştirilen yada gırtlak bölgesine cerrahi müdahale ile yerleştirilen solunuma yardımcı olması için kullanılan bir yöntemdir.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu