Teknoloji

Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur?

Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur?, Laptop Klavyede bazı Tuşlar Çalışmıyor?, Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?, Lenovo Laptop Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor?

Bu yazımızda bir bilgisayar kullanıcısının merakla beklediği Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur?, Laptop Klavyede bazı Tuşlar Çalışmıyor?, Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?, Lenovo Laptop Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor? sorularını cevapladık.

Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur?  sorusunu soran kullanıcıların sayısı bir hayli fazla. Laptop kullanımı insanların genel tercihleri arasında bulunuyor hep taşıması oldukça kolay olmasının yanında tüm işlerinizi de halledebildiğiniz bir bilgisayar olması insanlar için oldukça dikkat çekici ve istek uyandırıcı bir durum bir çok bilgisayar üretici firması laptop üretiminde devrim yaratıcı sonuçlar ortaya çıkarmakta öyle ki bir çok firma ofis bilgisayarı , oyun bilgisayarı gibi sekmentlerde bilgisayarlar üretmekte ve oldukça sevilmekte.

Bu kadar sevilmesinin yanında sorunları da bazen baş ağrıtır cinsten olmakta bu sorunların başında Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur? gibi soruların oldukça fazla araştırılması bulunuyor.

Laptop bilgisayarlar oldukça kullanışlı olmasının yanında oldukça hassas bir sisteme sahip olmaları onları biraz kırılgan olmalarına yol açıyor.

Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur
Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur

Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur?

Laptop klavyelerinin neden bazı tuşlarının basmadığı çeşitli sebepler içermektedir bunların başında kötü kullanımdan kaynaklı oluşan sorunlardan meydana gelmektedir.

  Siri Bana Küstü Ne Yapmalıyım? 2022 - 2023

Tuşların Kırılması Yada Yerinden Çıkması: Laptopların klavyeleri oldukça hassas yapılmaktadır özellikle uzun süreli kullanımlarda sık kullanılan tuşların yerinden çıktığı yada kırıldığı görülmektedir. Yerinden çıkan yada kırılan tuşları değiştirmek yerine yerine tekrar oturtmaya çalışırken zarar veren kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çok hatta yapıştırmayı deneyenlerin sayısının da oldukça fazla olduğu söylenmektedir. Bu sebepten ötürü klavyenizin düzgün bir şekilde çalışmaması oldukça normaldir.

Klavyede Oluşan Sıvı Teması: Öncelikle bilgisayar başında bir şeyler yemek ve içmek oldukça sevilen aktiviteler içerisinde bulunmakta bu sebepten klavye üzerine dökülen herhangi bir sıvının temizlenmemesi ve sıvının giderilmemesi klavyenizin bazı tuşlarının çalışmamasına neden olur.

Klavye Sürücülerinin Güncel Olmaması: Klavye sürücüleriniz güncellemesini sık sık takip etmelisiniz takip etmediğiniz taktirde sürüm olarak geri kalan laptop klavyesi düzgün bir şekilde çalışmayacaktır.

NumLk Tuşunun Aktif Olması: Çok küçük bir ihtimal olarak gördüğümüz ancak bilgisayar kullanıma yabancı olan insanların sık sık yaşadığı sorunların başında gelen NumLk tuşunun aktif olması olacaktır. NumLk tuşu laptop klavyenizde bulunan küçük rakam tuşlarının açma yada kapatılması için kullanılan bir tuştur bu sebepten ötürü tuşlarınızın çalışmadığını düşünüyorsanız NumLk tuşunu kapatabilirsiniz.

Yazılım Sorunlarının Bulunması: Laptop klavyesi tuşlarının çalışmama sebeplerinden biriside yazılım bakımında bir şeylerin ters gitmesi olabilir.  Sorun giderici programı açarak bilgisayarda oluşan sorunların tespit edilmesi ve düzeltilmesi sağlanabilir.

Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir?

Yazılım Sorunlarının Bulunması:

  • Başlat da bulunan arama sekmesine
  • Klavye sorunlarını bul ve düzelt yazın ve çıkan seçeneğe tıklayın
  • Açılan ekranda altta bulunan sonraki butonuna basın ve işlemin sona ermesini bekleyin.
  Ortak Hesap İsimleri Sevgili 2022 İnstagram Priv Hesap İsimleri

Klavye Sürücülerini Güncellemek:

  • Arama Butonuna Aygıt yöneticisi yazın ve tıklayıp giriş yapın
  • Alt kısımda bulunan klavye bölümüne tıklayın
  • 2 klavye çeşidinden 2. klavye seçeneğine farenin sağ butonuna basın
  • Sürücüleri Güncelleştir butonuna sağ tıklayın
  • Sürücüleri otomatik ara butonunu seçin ve dolmasını bekleyin
  • Herhangi bir güncelleme bulduysa eğer kabul edin ve kurun
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klavyenizin çalıştığını göreceksiniz.

NumLk Tuşunu Devre Dışı Bırakmak: Bilgisayar klavyesinde sağ üst köşede bulunan NumLk adın verilmiş olan tuşa basarak devre dışı bırakın rakam tuşlarınız çalışacaktır.

Klavyede Oluşan Sıvı Temasının Giderilmesi: Klavyede oluşan sıvı temasının giderildiğinden emin olun eğer çok fazla miktarda sıvı teması bulunuyorsa bilgisayarı çalıştırmadan bir teknik servis ile görüşün.

Eğer teknik servis ile görüş imkanınız bulunmuyorsa bilgisayarınızı pirinç ‘ e yatırmanız ve bir gün boyunca o şekilde kalmasını sağmanız gerekiyor. Pirinç cihazın içerisinde bulunan tüm nemi çekecek ve bilgisayarınızı kurtaracaktır.

Lenovo Laptop Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor?

Çalışma stilleri aynı olan laptopların marka değişikliğinde herhangi bir farklılık göstermesi çok mümkün gözükmüyor eğer sizde klavyenizin bazı tuşlarının çalışmadığını düşünüyorsanız yukarıda belirttiğimiz Laptop Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Neden Olur? başlığına bakabilir sorunu tespit ettikten sonra Laptop Klavye Tuşları Basmıyor Nasıl Düzelir? başlığının altında bulunan çözüm yöntemleri ile çözüme kavuşabilir ve bilgisayarınızın keyfini sürebilirsiniz.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu