Neden Olur ?

Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur?

Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur?, Yatarken Baş Neden Döner?, Kafamı Hareket Ettirince Başım Dönüyor?, Göz Bozukluğu Baş Döndürür Mü?, Stresten Baş Döner Mi?, Baş Dönerse Ne Yapmalı Evde?

Bir çok insan baş dönmesi şikayeti ile oldukça fazla araştırma yapmakta bu nedenden Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur? gibi soruların oldukça fazla gördük ve cevaplamak istedik.

Baş dönmesi tek başına bir hastalık değildir aksine bir belirti olarak kabul edilmektedir öncelikle müdahale etmeden önce neden başınızın döndüğünü bilmeniz gerekiyor. Baş dönmesinin bir çok sebebi olabilir ama ilk karşımıza çıkan sebeplerden birisi Vertigo hastalığı bulunuyor kulak sıvısının yer değiştirmesi sebebi denge bozukluğu ve sık sık baş dönmesi yaşamanız mümkün. Baş dönmesinin sık sık farklı belirtileri bulunuyor bunların başında Yatarken Baş Neden Döner? gibi sorular ile anlaşılabilir oluyor ancak baş dönme sebepleri çok fazla değişmez.

Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur?
Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur?

Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesi, aşağıdakiler gibi çeşitli duyumları tanımlamak için kullanılan bir terimdir: Baygın, Zayıf, üzgün veya güvensiz hissetmek. Sizin veya çevrenizdekilerin döndüğü veya hareket ettiği gibi yanlış bir his yaratan baş dönmesine Vertigo denir. Ancak Vertigo oldukça karakterize bir hastalık olarak bilinmektedir sürekli olarak belirti değiştirmez tüm insanlarda aynı belirtileri gösterir baş dönmesinin yanında kusma ve yüksek sese karşı duyarlılık oldukça artmaktadır. Ancak Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur? gibi soruların cevabını vermek gerekirse Vertigo sık sık baş dönmesine sebep olan ilk hastalık olarak bilinmektedir.

  Anneden Kızına Doğum Günü Mesajı 2022

Sık sık oluşan baş dönmesinin diğer sebepleri arasında migren ve alkol kullanımı bulunuyor. Migren şiddetli baş ağrısı yanında sık sık görülen baş dönmesine de sebep olduğu bilinmektedir.

Alkol kullanan insanların dengesini sağlayamadığını ve sallanarak hareket ettiğine denk gelmişsiniz  bunun asıl sebebi alkol’ un denge merkezinde oluşturduğu durum ile denge kaybının ve baş dönmesine sebep olmaktadır.

Yatarken Baş Neden Döner?

Yatarken baş neden döner gibi soruların oldukça fazla sorulduğu bilinmektedir ancak yatarken baş dönmesinin sebebi olarak Vertigo hastalığının belirtisi olarak belirtilmiş ani hareketler baş dönmesine sebep olabilir ancak çok sık karşılaşmazsın. Vertigo bulunan insanların çok sık karşılaştığı yatarken oluşan baş dönmesi dakikalar içinde etkisini azaltmakta ve kaybolmaktadır ancak Vertigo dan kurtulduğunuzu düşünmeyin çünkü Vertigo çok kolay geçen bir rahatsızlık değildir.

Baş dönmesine sebep olan diğer rahatsızlıklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Kan basıncında ani düşüş
 • Kalp kas hastalığı
 • Kan hacminde azalma
 • Anksiyete bozuklukları
 • Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 • Kulak enfeksiyonu
 • Susuz kalma
 • Sıcak çarpması
 • Aşırı egzersiz
 • Yol tutması

Kafamı Hareket Ettirince Başım Dönüyor?

Kafa hareketleri ani ve çok hızlı bir şekilde yapılmıyorsa bunun sebebi tansiyon düşüklüğü olma ihtimali oldukça fazladır tansiyonunuzun düşmesi baş dönmesini tetiklemektedir ancak oturuyor yada bir yerde bekliyorsanız baş dönmesinin ortaya çıkması başınızı çevirdiğiniz zamanlarda kendini gösterecektir. Başınızı her çevirdiğinizde sık sık başınız dönüyorsa Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur? başlığı altında da bahsettiğimiz gibi Vertigo dan kaynaklanıyor olabilir. Vertigo için bir doktora gitmeniz ve tedavi olmanız iyi olacaktır.

  2 Yıllık Önü Açık Bölümler En Çabuk Atanan Meslekler

Stresten Baş Döner Mi?

Stres bir çok hastalık için başlangıç aşaması için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Stresli bir kişinin kaygı duymasından kaynaklı olarak yeme içme konusunda dikkat etmeyecek ve bağışıklık sistemini düşürecektir bunun yanında üzüntüden kaynaklı bir çok rahatsızlığın da ortaya çıktığı bilinmektedir. Stresten uzak durmak aslında sağlığınız için çok iyi olacaktır.

Baş Dönerse Ne Yapmalı Evde?

Sık Sık Baş Dönmesi Neden Olur? gibi sorularla şikayet ediyorsanız ve sorunun yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız bir doktora gitmeniz ve tedavi görmeniz iyi olacaktır. Baş dönmesi şikayeti yaşan insanların bir çoğu ilaç kullanmaktan kaçınmak istiyor ve bu sebepten ötürü evde yapabileceği ve baş dönmesinden kurtulmanın yollarını arıyor. Peki Baş Dönerse Ne Yapmalı Evde?

 • Bal: Kan şekeri düşen insanların şikayetleri arasında baş dönmesi de bulunuyor bal tüketmek baş dönmesini azaltacaktır.
 • Zencefil: Zencefil sadece mide bulantısı için kullanıldığını düşünen insanların bulunduğu bilinmekte bilinenin aksine zencefil tüketimi baş dönmesine de oldukça iyi gelmektedir.
 • Kabak Çekirdeği: Bir çok insanın severek tükettiği kabak çekirdeği baş dönmesine oldukça iyi gelmektedir.
 • Bektaşi Üzümü: Baş dönmesini geçirmekte tüketilen en yaygın yiyecekler içerisinde bulunmaktadır.
Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu