Teknoloji

Telefonda Ekran Donması Neden Olur?

Telefonda Ekran Donması Neden Olur?, Telefonum Donuyor Neler Yapmalıyım?, Telefon Ekran Donması Nasıl Çözülür? Samsung Telefon Donuyor Ne Yapmalıyım?, Telefonda Ekran Dondu Dokunmatik Çalışmıyor?

Bu yazımızda Telefonda Ekran Donması Neden Olur? Telefonum Donuyor Neler Yapmalıyım?, Telefon Ekran Donması Nasıl Çözülür? Samsung Telefon Donuyor Ne Yapmalıyım?, Telefonda Ekran Dondu Dokunmatik Çalışmıyor? küçük büyük herkesi ilgilendiren soruların cevaplarını verdik.

Akıllı telefon kullanımı son zamanlarda oldukça arttı küçük büyük herkesin elinde bulunan akıllı telefonların güçleri ve kapasiteleri büyüdükçe kullanımı da bir o kadar zorlaştı güzel fotoğraflar çekmesi büyük uygulamaları oyunları oynayabiliyor olmaları bir çok hatayı da beraberinde getirdi bu hataların başında Telefonda Ekran Donması Neden Olur? sorusuna neden olan ekran donması oldu peki bu ekran donması nedir.

Telefonda Ekran Donması Neden Olur?
Telefonda Ekran Donması Neden Olur?

Telefonda Ekran Donması?

Teknoloji gelişmesi ile birlikte telefon üreticilerinin tamamı bir rekabet içerisine girdi kameranın çekim kalitesinin artırılması işlemcilerinin güçlendirilmesi ve RAM’ın artırılması  bunların başında geliyor bununla birlikte insanlar telefondan büyük oyunlar oynamaya başlıyor çok fazla fotoğraf videolar çekmeye başlaması da normal olarak karşılanıyor.

Ancak telefonda bulunan sakla alanının dolması ve fotoğraf ve videoların çok olması telefonların genelinde oluşan ekran donmasına sebep olmakta.

Telefonda Ekran Donması Neden Olur?

Telefon kullanıcıların genel olarak dikkat etmediği konular sonucunda telefonda donma oluşmaktadır. Aslında dikkat edilmesi konusunda bilinçli olunduğunda telefon kullanım süresi oldukça uzayacak ama telefon firmalarının yavaşlatması sonucu telefonunuzu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

  1. Telefon Saklama Alanının Fotoğraf Ve Video İle Dolu Olması: Yeni nesil Telefonlar her ne kadar güzel fotoğraf ve video çekse de saklama alanlarının fotoğraf ve video ile dolu olması telefonunuzun kasmasına ve ekran donmasına sebep olmaktadır. Ekran Donmasının başlıca sebep’ i olarak görülmektedir.
  2. Yüklü Olan Uygulamaların Güncel Olmaması: Telefonunuzun içerisine yüklediğiniz uygulamaların güncel bir sürümü bulunmuyorsa sürekli çökecektir ve tekrar açılması için komut verecektir buda telefonunuzun çalışmasında büyük aksamalara sebep olacak ve sonucunda ekran donması ile karşılaşacaksınız.
  3. Arka Planda Çok Fazla Uygulamanın Açık Olması: Arka planda fazlaca uygulamanız çalışmayı sürdürmesi telefonunuzun sürekli RAM kullanmasına ve sonunda kasmasına ve donmalarına sebep olacaktır.
  4. Telefon Şarj İşlemi Sırasında Kullanımı: Telefonunuz şarja takılıyken kullanımın hem telefonunuzun bataryası için hem de gücü açısından  oldukça sakıncalı bir durum bununla birlikte ekran donması oluşabilir.
  5. Yazılım Sorunları: Telefonunuzun işletim yazılımlarında herhangi bir aksaklık ile karşılaşması sonucunda telefonda ekran donması meydana gelebilir.
  Siri Bana Küstü Ne Yapmalıyım? 2022 - 2023

Telefonum Donuyor Neler Yapmalıyım?

Telefonlarda oluşun donmaların bazıları oldukça kolay çözümlenebilmektedir. Telefon kullanıcıları genel olarak Telefon Ekran Donması Nasıl Çözülür? gibi soruları oldukça sormakta ve araştırmalar yapmakta.

Bu soruların  çözümleri bu yazımızda belirttik bu yöntemleri doğru ve düzenli bir şekilde yaptığınızda telefonunuzu uzun yıllar kullanabilirsiniz.

  • Öncelikle hafızanızda bulunan fotoğraf ve Videoları bir hafıza kartına yada USB belleğe aktarabilirsiniz. Bu ürünleri bulamayacağınızı düşünüyorsanız herhangi bir bulut kullanarak fotoğraf ve videolarınızı aktarın ve telefon hafızasını boşaltın bir süre sonra ekran donması ortadan kalkacaktır.
  • Telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların güncel olup olmadığını sürekli olarak kontrol edin ve güncel olmayanları güncelleyin. Vaktim yok bakamam diyorsanız Play Store uygulamasının otomatik güncelleme seçeneğini aktif ederek telefon ekran donmaları ve kasmalarından kurtulabilirsiniz.
  • Arka planda çalışan uygulamaların sınırlandırılması sizin için ve telefonunuz için oldukça faydalı bir durum olacaktır. Kullanmadığınız uygulamaları arka planda çalışma özelliğini kaldırarak ekran donmaları ve  kasmalarından kurtulabilirsiniz.
  • Telefonunuzu şarja takılıyken kullanmaktan mümkün oldukça kaçının telefonunuzun kasmasına ve bataryasının ciddi zarar görmesine sebep olacaktır. Bu sayede ekran donmasından kurtulabilirsiniz.
  • Yazılım Sorunları  bulunuyorsa telefonunuzda öncelikle kapatıp açın telefonu açıldığında düzelme görülüyor sonra tekrar bozuluyorsa yukarıda belirttiğimiz işlemleri kontrol edin tekrar düzelme görülmüyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın sorun büyük oranda düzelecektir. Yine de düzelme fark etmezseniz servisin telefonunuzu görmesi gerekiyor.
  Bedava Minecraft Premium 👉Bedava Çalışan Hesaplar

Telefonda Ekran Dondu Dokunmatik Çalışmıyor?

Telefonunuzda ekranın donması sonucunda dokunmatiğin çalışmaması normal bir durumdur öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın ve yukarıda belirttiğimiz  yöntemleri deneyin işlem bittikten sonra büyük oranla çözüme kavuşmuş olacaksınız. Yöntemlerden sonra dokunmatik çalışmamaya devam ediyorsa bir servisin görmesi iyi olacaktır.

Samsung Telefon Donuyor Ne Yapmalıyım?

Samsung telefonların donması diğer telefonların donması ile aynı çözüm odaklı olarak kullanılabilir belirtilen işlemleri Samsung telefonlarınıza uyguladığınızda donmadan ve kasmalardan kurtulabileceksiniz.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu