Neden Olur ?

Adet Neden Gecikir? Regl Gecikmesi Neden Olur?

Regl Gecikmesi Neden Olur?, Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?, Stresten Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?, Cinsel İlişki Adet Gecikmesi Yapar Mı?, 11 gün Adet Gecikmesi Neden Olur?, Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Olur?

Bu yazımızda kadınların en çok önem verdiği konulardan olan adet dönemlerinin  Regl Gecikmesi Neden Olur?, Adet Neden Gecikir? Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?, Stresten Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?, Cinsel İlişki Adet Gecikmesi Yapar Mı?, 11 gün Adet Gecikmesi Neden Olur?, Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Olur? gibi sorularına cevap verdik.

Kadınların her 28 günde bir yaşadığı regl olarak adlandırılan ancak halk arasında adet dönemi olarak bilinmektedir. Regl genel olarak yumurtalıkların çalışması ve vajinadan kan gelmesiyle tanımlanmaktadır. Ancak çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak gecikmeler oluşur ve buna bağlı olarak insanların aklına Adet Neden Gecikir? gibi sorular gelir ve araştırmalar yaparlar.

Adet Neden Gecikir?
Adet Neden Gecikir?

Regl Gecikmesi Neden Olur?

Regl (adet) gecikmesi çeşitli sebeplerden gecikebilir bunların başında hormonel değişiklikler bulunuyor bunun yanında yaşadığınız psikolojik sorunlarda regl gecikmesine sebep olabilir. Ancak uzmanların belirtmelerine göre maksimum 7 gün gecikmesi gayet normal olarak görülmektedir. 7 gün üzerinde görülen gecikmeler ciddi rahatsızlıkların ayak sesleri olabilir bu sebepten bir hekimle konuşup gerekli denetimlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Adet Neden Gecikir?

Aşırı Egzersiz Yapımı: Egzersiz yaparken verdiğiniz kiloların yanında yeterli miktarda protein takviyesi yapmadığınız da adet gecikmesi meydana gelebilir.

  Bacak Krampları Neden Olur?

Psikolojik Sorunlar: Psikolojik olarak bunalıma girdiğinizde yada aşırı derecede stres ve üzüntü yaşadığınızda bu regl yani adet döneminizin  gecikmesine sebep olabilir.

Yumurtalıklarda Oluşan Kist (Polikistik Over Sendromu): Yumurtalıkların üzerinde bulunan kistler erkeklik hormonunun salgılanmasını tetikleyerek adet gecikmesine sebep olabilir.

Aşırı Kilo (Obezite): Aşırı kilolu olan bayanlarda hormonel değişiklikler sık sık karşılaşılmaktadır bu sebepten regl gecikmesi meydana gelmektedir.

Kronik Hastalıklar: Kronik hastalıkların belirtileri arasında kadınlarda adet gecikmesi meydana geldiği bilinmektedir.

Troid (Guatr) Bozukluklar: Kadınlarda bulunan Troidler Hipotroid yada Hipertroidler regl (adet) gecikmesine sebep olabilir.

Hamilelik: Kadınlar hamile kaldıklarında adet geçirme ortadan kalkacaktır belki de en büyük regl gecikmesini sebep olan durum hamileliktir evde yapılan testler ile kontrol edebilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan hormonel tetikleme sebepleri ile adet gecikmesine neden olabilir.

Aşırı Kilo Vermek: Aşırı kilo verdiğinizde ve kendinizi zorladığınızda proteinlerinizde büyük eksilme görülür ve sizde protein desteği sağlamadığınızda adet gecikmesi kaçınılmaz olacaktır.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?

Mevsimsel olarak adet gecikmesi meydana gelmektedir peki hangi aylarda adet neden gecikir? sorusunun cevabını bir çok kadın aramakta ancak çok fazla cevap bulunmamaktadır.

Adet gecikmesi kişinin kendisi ile alakalı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır şu şekilde ifade etmek gerekirse eğer kişinin kış ayını sevmiyor yada kış aylarında yaşadığı kötü anıları sürekli tazeliyor ve travma haline dönmüşse adet gecikmesi meydana gelecektir. Bu durum diğer aylar içinde geçerli olacaktır.

  1 Saatte Aratan Dua 2023 - Bu Duayı Okudum Beni Aradı ( Kesin Bilgi)

Stresten Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Stresli olmak tüm vücudumuzu olumsuz yönde etkilemektedir bunun başında ise adet (regl) gecikmesi bulunuyor stres kontrol altına alınmazsa eğer olumsuz yönde etkileri oldukça artacaktır. Uzmanlara göre regl gecikmesi maksimum 7 gün gecikir bunun dışında gecikmeler hastalık belirtisi olarak belirtilmiş ancak çok stresli olmak ve bunalımda olmak 15 güne kadar gecikmelere sebep olabiliyor.

Cinsel İlişki Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Cinsel ilişkiler genel olarak Regl gecikmesine neden olmaz ancak gerekli korunma yöntemleri alınmamışsa ve erkek spermleri yumurtalıkları döllemişse hamilelikten kaynaklı olarak adet gecikmesi meydana gelecektir. Adet neden gecikir? başlığı adı altında nedenler bahsedilmiştir.

11 gün Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi uzmanların belirtmesine göre 7 günden uzun süren gecikmeler bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekiyor ancak Adet neden gecikir? başlığı adı altında belirtilen adet gecikme sebeplerini kontrol edebilir ve sizde buna göre önlemlerini alabilirsiniz.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Olur?

Uzmanların görüşleri üzerine maksimum 7 gün olarak belirtilmiş ancak 15 güne kadar geciktiği deneyimler ile belirtilmiş ve ancak 7 gün dışında gelişen gecikmeler için bir doktordan tavsiye almanız yada muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımı tehlikeli olacaktır.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu