Neden Olur ?

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur?, Nasıl Geçer?, Boğazda Sürekli Tüy Varmış Hissi?, Boğazda Bir şey Varmış Hissi Nasıl Geçer?

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur? Boğazda bir yumru veya yabancı bir cismin sıkışması ve yutkunma ile uzaklaşma hissine globus denir. Bu his genellikle bir şeyler yiyip içmekle rahatlar, ancak bir süre sonra geri gelir. Çoğu zaman muayenede yabancı cisim veya yumru görülmez. Belirli bir nedene bağlı olmadığı sürece tedavisi zordur ve tekrarlama eğilimindedir.

Hipokrat 2500 yıl önce globus rahatsızlığı olan hastalardan bahseder. Geçmişte, bu semptom tamamen psikolojik olarak kabul edildi. Bugün önce olası organik nedenler inceleniyor; Ancak bu şikayetlerin stres ve kaygı ile tetiklendiği de bilinmektedir.

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur?
Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur?

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur?

Boğazda hiçbir şey olmamasına rağmen, insanlar bunu psişik olarak hissedebilirler. Ayrıca ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Sinüzite bağlı burun akıntısı da boğazınızda bir şey varmış gibi hissetmenize neden olabilir. Yaşanılan durumları netleştirmek için uzman KBB doktorları tarafından muayene gereklidir. Kişiler, doktorlar tarafından muayene edilerek hastalıkları hakkında bilgi alabilirler. Herhangi bir nedenle ortaya çıkan belirtiler tıbbi kontrol altında tedavi edilir.

Hastalıklar vücutta etkisini göstermeye başladığında çeşitli belirtiler görülebilir. Boğaz bölgesi de insanların hastalıklardan etkilendiği bölgelerden biridir. Boğazdaki problemler insanlarda büyük endişe yaratır. Boğazına bir şey takıldığı hissine kapılan kişiler, boğazına bir şey takıldığını düşünebilir. Psikolojik olarak da etkileyen bu durum kişilerin daha da paniklemesine neden oluyor. Boğaza bir şeyin takıldığı hissinin bazen psikolojik nedenleri olabilir.

  Migros'taki En İyi Şarap 2022 - 2023 Mart Şarap Fiyatları (En Güzel Şaraplar)

peki Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Neden Olur?

  1. Farenjitler
  2. Gastroözofageal Reflü hastalığı
  3. Stres ve kaygı gibi psikolojik faktörler
  4. Yemek borusu üst sfinkterinin fonksiyon bozukluğu
  5. Yutak, gırtlak, tiroit bezi tümörleri
  6. Tiroit hastalıkları
  7. Kronik sinüzite bağlı geniz akıntısı
  8. Sjögren sendromuna bağlı tükürük üretiminin az olması
  9. Boyun omurlarında yaşlanmaya bağlı ileri dereceli kireçlenmeler
  10. Eagle sendromu

Boğaza Bir Şey Takılmış Hissi Nasıl Geçer?

Boğazda takılmış bir şey hissi oldukça yaygın olarak görülmekte ancak tedavi yöntemleri oldukça fazla genel olarak psikolojik olarak belirtilen boğazda oluşan takılma hissi tedavi işlemine geçmeden önce altta yatan nedenin ne olduğunun öğrenilmesi gerekiyor bu sebepten öncelikle bir doktor tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra gerekli tanı konulur ve tedavi işlemi başlanır.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu