Teknoloji

Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur? (Çözüldü Kesin Çözüm)

Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur?, Laptop Cızırtılı Ses Windows 10?, Windows 7 Ses Cızırtı Sorunu?, Laptoptan Cızırtılı Ses Gelmesi?

Bu yazımızda Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur?, Laptop Cızırtılı Ses Windows 10?, Windows 7 Ses Cızırtı Sorunu?, Laptoptan Cızırtılı Ses Gelmesi? gibi sorulara yer verdik.

Diz üstü bilgisayarlar kullanış bakımından oldukça kolay ve iş görür olması tercih edilmesinde başrol oynamaktadır. Ancak laptopların sorunları masa üstü bilgisayarlara göre oldukça fazla sorunları bulunmaktadır.

Bunların başında laptoplardan sesin cızırtılı gelmesi bulunuyor peki Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur? bunların bir kaç sebebi olabilir ve bazılarının çözümlenmesi oldukça kolay.

Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur
Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur

Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur?

Laptopların kullanışlı olmasının yanında oldukça hassas cihazlar olduğu bilinmektedir. laptopların sesi cızırtılı gelmesinin bir kaç sebebi olabilir bunların başında yazılım sorunları bulunuyor yazılım sorunları çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.

Bir diğer sebep donanımsal sebepler olabilir bunların bilgisayar üzerinden yapılan ayarlamalar ile düzeltmek mümkün olmayacaktır genel olarak değiştirilmesi gerekecek.

Sürücülerin Güncel Olmaması: Sürücülerin güncel olmaması bir çok donanımsal parçayı kötü etkilediği gibi hoparlörlerinde kötü etkilenmesine sebep olabilir. Peki nasıl güncelleriz maddeler halinde belirttik.

 • Öncelikle başlat menüsünde bulunan arama kısmına ” Aygıt Yöneticisi ” yazın ve aratın.
 • İlk çıkan seçeneği seçin ve erkanın açılmasını bekleyin.
 • Açılan ekranda ”Ses giriş ve çıkışları” seçeneğini seçin
 • Açılan 2 menüden hoparlörü seçin ve fare ile sağ tıklayın
 • İlk sırada bulunan ”Sürücüleri Güncelleştir” seçeneğini seçin ve devam edin
 • Açılan Ekranda ”Sürücüleri Otomatik Güncelleştir” seçeneğini seçin ve işlemin bitmesini bekleyin.
  Ortak Hesap İsimleri Sevgili 2022 İnstagram Priv Hesap İsimleri

Sürücünün Güncel Olması: Sürücülerin güncel olmaması ne kadar sorun yaratsa da  bazen güncel olması da sorunlar çıkarmaktadır. Özellikle Windows kendi güncellemeleri ile sürücüleri güncel tutmaya çalışmakta hoparlörün donanım sürümü gelen güncelleme için geride kalması cızırtı sorunlarını beraberinde getirmektedir. Peki Çözümü Nedir?

 • Öncelikle isterseniz marka modelini biliyorsanız entegre hoparlörün eski driver yani sürücülerini yükleyebilirsiniz yada
 • Bilgisayarım Simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçeneğini seçin
 • Açılan ekranda gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın
 • Açılan ekranda sistem geri yüklemesini seçin ve onayları verin
 • Bilgisayarınız güncellenmeden önceki sistem sürümlerine geri dönecektir.

Hoparlör Ayarları Dinlediğiniz Ses İçin Uygun Olmaması: Bazı durumlarda laptop ayarlarınızda bir karmaşa olabilir dinlemek istediğiniz ses hoparlör ayarlarına uygun olmadığı için cızırtı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızın sağ en altta bulunan ses efektine sağ tıklayın
 • Açılan menüden ses efektini seçin
 • Burada bulunan kayıttan yürüt seçeneğine tıklayın
 • Görünen menüden Hoparlör e 2 kere tıklayın ve
 • Açılan ekrandan gelişmiş seçeneğini seçin ve ses kalitesini artırmayı yada düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Donanım Sorunları: Donanım sorunları arasında en çok bilineni hoparlörün soketlerinin gevşemesi yada kablolarında oluşan deforme gibi nedenlerden kaynaklı olarak laptoplarda ses cızırtılı çıkabilmektedir.

Öncelikle donanım sorunlarını yazılım çözüm yöntemleri ile çözmeniz mümkün değildir bu sebepten fiziksel müdahale etmek gerekiyor. Bilmeyen bir kişinin müdahale etmesi sorunun büyümesine ve farklı entegre parçaların zarar görmesine neden olabilir bu sebepten cihazınızın hoparlöründe donanımsal  sorunun bulunduğunu düşünüyorsanız bir tek servisle konuşmanız çok iyi olacaktır.

  Turkcell Cayma Bedeli Sorgulama 2022 - 2023

Laptop Cızırtılı Ses Windows 10?

Windows 10 gibi güncel işletim sistemlerini kullanıyorsanız cızırtı büyük bir oranla yazılım sorunların kaynaklı olacaktır bu sebepten yukarıda belirtiğimiz çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Windows 7 Ses Cızırtı Sorunu?

Windows 7 üreticisi tarafından artık güncelleme almayacağı bir süre önce Windows tarafından paylaşıldı bu sebepten hoparlörünüzün güncel olmaması cızırtılı seslerin çıkmasına neden olabilir çözüm yöntemleri için Laptop Ses Cızırtı Sorunu Neden Olur? başlığına bakabilirsiniz.

Hoparlör’ den Cızırtı Sesi Geliyor Neden?

Hoparlör kablolardan gelen sinyal ile sizlere ses vermektedir herhangi bir yerde oluşan şase adı verilen durumlarda cızırtı yapabilmektedir yada kullandığınız ses verici yani Teyp yada müzik aletleri kullandığınız hoparlör ‘ e gere daha büyük olabilir . Sorunu gidermek için bir şase durumunu kontrol edebilirsiniz.

Laptop Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Laptoplar kendilerine göre oldukça güzel bir ses sistemine sahiptir ancak mekanik yada yazılım sorunları sebebiyle işlemini durdurabilir yada kısmen çalışır halde kalabilir bunun sebeplerinden birisi Driver durumlarını kontrol etmek bunun dışında mekanik sorun olarak Ses kartı olarak bilinen soketin yerinden çıkması yada tamamen yanması olabilir.

Telefonda Cızırtı Sesi Neden Olur?

Telefonlar diğer ses verici aletlere göre oldukça küçük hoparlör ile kullanılmaktadır çok yüksek performanslar vermezler ancak Telefonda Cızırtı Sesi Neden Olur? gibi soruları sormanıza sebep olan cızırtı seslerini verebilir bunun asıl sebepleri başlangıçta sus yada toz birikmesi olabilir yada yapılan güncelleme sonucu ortaya çıkmışsa fabrika ayarlarına geri dönerek güncellemeyi iptal edebilirsiniz bu şekilde sorununuz çözülecektir.

  Trendyol Paylaş Kazan 2022 - 2023 Mayıs 😋 Trendyol Paylaş Kazan Nasıl Yapılır?
Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu