Neden Olur ?

Bacak Krampları Neden Olur?

Bacak Krampları Neden Olur?, Bacağa Giren Kramp Nasıl Geçer?, Baldır Kasılması Neden Olur?, Kramp Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur?

Bu yazımızda Bacak Krampları Neden Olur?, Bacağa Giren Kramp Nasıl Geçer?, Baldır Kasılması Neden Olur?, Kramp Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur? gibi sorulara cevap verdik.

Kramp bir çok kişinin başına gelebilecek rahatsızlıkların başında gelmektedir. En çok kramp giren bölgelerin başında bacak geliyor bu rahatsızlıkların sonucunda insanların aklına bacak krampları neden olur? sorusu geliyor ve cevaplarını aramaya başlıyor.

Yazımıza başlamadan önce kramp nedir nasıl oluşur gibi soruların cevaplarıyla sizlere rahatsızlık hakkında bilgi vereceğiz sonucunda sizlerde diğer insanlar gibi rahata kavuşacaksınız.

Bacak Krampları Neden Olur?
Bacak Krampları Neden Olur?

Kramp Nedir?

Bacak krampları neden olur? gibi sorular oldukça sorulmakta ancak kramp nedir? sorusunun cevabı çözüm üretilmeden bilinmesi gereken sorular arasında. Kramplar bir çok bölgede oluşabilmektedir. krampların asıl anlatılan biçimi kasların ani olarak kasılması ve uyuşma hissi ile birlikte dayanılmaz bir acı ile karşılaşılmasıdır. Genel olarak bazı vitaminlerin eksik olmasından kaynaklandığı belirtilmiş ancak spor terimlerinin arasında iyice ısınılmadığında ve direk ağır hareketlerle spora başlandığında kramp gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

 

Bacak Krampları Neden Olur?

Bir çok insanın başına gelen sorunların en önemlisi ve en çok rahatsız edenler arasında bulunuyor kramp ancak kramplar özellikle bir bölgede çok fazla yoğunlaşa bilmektedir.  Bunun bacakta oluşan kramplar bulunuyor peki bacakta kramp neden olur?

  Bilgisayardan Yasaklı Sitelere Giriş - VPN Kurmadan Yasaklı Sitelere Giriş

Vitamin Eksikliği: Belirli başlı vitaminlerin eksik olması sebebiyle kramp oluşumları oldukça artmaktadır ve can sıkıcı bir hal almaktadır.

 • D vitamini
 • B6 vitamini
 • B5 vitamini
 • B1 vitamini

Minerallerin Eksikliği: Belirli başlı minerallerin eksik olması sebebiyle kramp oluşumları oldukça artmaktadır ve can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu minerallerin kas liflerinin gelişmesinde ve onarılmasında büyük rol oynadığı belirtilmiş bu sebepten eksik olmaları kramp oluşumlarında oldukça etkilidir.

 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Sodyum

Yeterinde Isınmadan Yapılan Hareketler: Vücudumuzun tamamı kaslarla çevrilidir bu kasların ani kasılması sizlere kramp ağrısı olarak dönecektir bunun başında ani yapılan hareketler ve ısınmadan yapılan sporlardan kaynaklandığı belirtilmiştir.

Su Ve Elektrolit Kaybı: Terleme sonucunda fazlasıyla kaybedilen su ve elektrolit krampların oluşumunda oldukça etkilidir. Ter ile atılan tuz ve elektrolit kaybını telafi edecek içecekler tüketmeniz gerekmektedir.

İshal gibi sorunlarınızın sonucunda oluşan su kaybı sebebiyle kramplar meydana gelmektedir.

Alkol Kullanımı Ve Şeker Hastalığı: Yüksek dozda kullanılan alkol miktarı sebebiyle kaslarda kasılma ve kramp oluşumları meydana gelmektedir şeker hastalarının genel şikayetleri arasında kramp girmesi ve uyuşukluk hissi meydana gelmektedir.

Baldır Kasılması Neden Olur?

Baldır kasılmaları genel olarak ani yapılan hareketler sonucunda meydana gelmektedir. ancak başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu sebepler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Isınmadan Yapılan Ani Hareketler
 • Fazla Su ve Elektrolit Kaybı
 • Vitamin Eksikliği
 • Mineral Eksikliği
 • Şeker Hastalığı Ve Alkol Kullanımı
  Kankayı Telefona Kaydetme - En Güzel İsimler

Bacağa Giren Kramp Nasıl Geçer?

Bacak krampları neden olur? sorusunun cevabının aratılması oldukça fazla ancak çok fazla çözüm önerisi sunulmamış. Bacak kramplarının başlıca sebepleri belirtilmiştir ancak farklı sebeplerden kaynaklı oluşumlardan zarar görmemek için çok sık oluşan kramp sorunları bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Arada giren kramplar için bazı çözüm ve rahatlatma etkisi gösteren durumlar bulunmaktadır.

Gece yattıktan sonra meydana gelen kramplar için Sıcak Su ile Masaj bu işlem kramp oluşumlarını oldukça azaltmaktadır. Düzenli yaparsanız eğer kurtulabilirsiniz.

Su Ve Tuz Kaybının Telafi Edilmesi su kaybı kramp oluşumunda oldukça etkili olduğu belirtilmiş ve kramp oluşumunu telafi ederek azaltabilir ve yok edebilirsiniz.

Minerallerin Telafi Edilmesi belirli başlı minerallerin eksik olması sizin için ve kaslarınız için olmaması gereken durumlar arasında bulunuyor. Potasyum, Magnezyum, Kalsiyum gibi minerallerin alınması bacak kramplarında azalma görülmesini sağlayacaktır. Mineralleri yüksek sıvıları tüketmeye çalışın.

Vitamin Takviyesi Alınması başta E vitaminin eksikliği bacak kramplarının artmasına sebep olmaktadır E vitamini takviyesi aldığınızda bacakta oluşan kramplarda büyük azalmalar göreceksiniz.

Spor Yapmadan Yada Büyük Hareketler Öncesi Isınma bu hareketlerin bir çoğu kramp oluşumunu %100 oranında gidermektedir büyük hareketler öncesi kasın biraz esnetilmesi iyi olacaktır.

 

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu