Sağlık

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?, Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?, Özel Hastanelerde Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar?, Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?, Kızlık Zarı Muayenesi Nerde Yapılır?, Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

Bu yazımızda bir çok kişinin bilmesi gereken ancak çok fazla bilgi bulunmayan Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?, Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?, Özel Hastanelerde Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar?, Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?, Kızlık Zarı Muayenesi Nerde Yapılır?, Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi? gibi soruların cevaplarına yer verdik.

Ülkemizde kızlık zarı yani bekaret toplumsal olarak oldukça önemli bir yer tutuyor bu sebepten bir çok kişi bekaret kontrolü gibi kavramları merak etmektedir. Ancak merak edilen konu ülkemiz açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır bu sebepten kızlık zarı muayenesi yaptırmak herhangi bir hastalığın muayenesi kadar kolay olmuyor. Bu yüzden bir çok kişi Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı? gibi sorulara oldukça yoğunlaşıyor.

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?
Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Devlet hastanelerinde bu şekilde bir muayene tanımı bulunmamaktadır. Yani devlet hastanelerinde kızlık zarı muayenesi olamazsınız SGK tarafından böyle bir muayene çeşidinin olmadığını yok saymaktadır ve bu tarz bir muayene işlemine herhangi bir ücret ödemesi yapmamaktadır.

Ancak mahkeme kararı ile jinekolog yada kadın doğum doktorları tarafından görevlendirilerek kızlık zarı muayenesi yapılabilmektedir.

  Hacamattan Sonra Hayvansal Gıda Yenirse Ne Olur?

Bunların yanı sıra bir jinekolog yada kadın doğum hekimlerinden rica ederek normal muayene sırasında kızlık zarı kontrol edilebilir ancak bunun için yazılı bir işlem yapamaz  kızlık zarı muayene sonucunu sadece sözel olarak belirtebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

SGK anlaşmalı herhangi bir hastane de kızlık zarı adında bir muayene olamazsınız bunun muayenesinin herhangi bir tanımı bulunmamaktadır. Bulunamamakla birlikte devlet hastanelerinde sadece mahkeme emri ile kızlık zarı muayenesi yaptırılabiliyor.

Devlet Hastanelerinde: Ancak Kızlık zarı muayenesi adında bir muayene çeşidinin bulunmadığı bir gerçek ancak jinekolog ve kadın doğum hekimlerine rica ederek normal muayene sırasında kızlık zarı muayenesini yaptırabilirsiniz.

Özel Hastanelerde: Özel hastanelerin bir çoğu SGK işbirliği ile çalışmaktadır bu sebepten SGK ya kızlık zarı adında bir muayene bildiremeyeceği bilirler bu sebepten devlet hastanelerinde yapıldığı gibi normal bir muayene sırasında kızlık zarı muayenesi yapılabilir. Ancak yazılı bir rapor veremeyeceğini bilmeniz gerekir. Sadece sözel olarak belirtilebilir.

Özel Kliniklerde: Özel kliniklerin bir çoğunda kızlık zarı muayenesi olabilirsiniz çünkü herhangi bir sisteme bağlı olmadıkları için muayene işlemini gerçekleştirebilirler.

Özel Hastanelerde Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar?

SGK işbirliği bulunan özel hastanelerin hiç biri kızlık zarı muayenesi adı altında bir ücret talep edemez çünkü böyle bir muayene şekline izin verilmemektedir ancak normal muayene esnasında kızlık zarının muayene edilmesini talep edebilir ve bunun için sizden ek bir ücret talep edebilirler ancak bunu kayıtlara ekleyemezler.

  Procto Glyvenol Krem Ne İşe Yarar?

Ancak özel bir klinikte kızlık zarı muayenesi olabilirsiniz bir çok fiyat teklifi bulunmaktadır. Bu fiyatlar şehirden şehir’ e değişiklik göstermektedir ancak ortalama olarak 500 TL  ile 1500 TL arasında ücretler istendiği bilinmektedir.

Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Evlenmeden önce yada sonra herhangi bir şekilde kendiniz adına yada başkası adına kızlık zarı muayenesi olamazsınız. SGK iş birliği ile çalışan özel hastanelerde dahil olmak üzere kızlık zarı muayenesi olarak adlandırılan bir muayene çeşidi bulunmamakta.

Sadece özel kliniklerde olabilirsiniz gereken ücreti verdiğinizde kızlık zarı yanı bekaret muayenesi olabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

Böyle bir muayene tanımı bulunmamakta yani özel hastane yada devlet hastanesi olsun kızlık zarı muayenesi kontrol gibi bir işlem sizin için SGK ya kaydedilemez ve ilerleyen tarihlerde de karşınıza çıkmayacaktır.

Ancak mahkeme emri ile yapılan kızlık zarı muayenesi yapılırsa bu sizin için geçmişinize kaydedilecek bir işlem olarak görülebilir.

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu