Sağlık

Makat Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntemler

Makatta ağrısı nedir?, Erkeklerde makat ağrısı neden olur?, Adet döneminde makat ağrısı neden olur?

Makat Ağrısı Neden Olur? Makatta ağrı insanlar arasında çok yaygın olan bir ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır bazen ciddi bir rahatsızlık olarakta karşımıza çıkmaktadır. Bu ağrılar bazen çok sinir bozucu hale gelebiliyor sosyal hayat kalitesini oldukça düşürmektedir.

Makatta ağrıların başlıca sebepleri olarak; hemoroit, makatta bıçak saplanma gibi ağrılar, dışkılama sonrası ağrılar, anal fisür gibi nedenlerden kaynaklı olarak makatta ağrılar başlıyor ve gününüzü hatta haftalarınızı zehir edebiliyor peki; makat ağrısı neden olur?, Makatta ağrısı nedir?, Erkeklerde makat ağrısı neden olur?, Adet döneminde makat ağrısı neden olur? gibi sorularınız bu yazımızda.

Makat Ağrısı Nedir?

Makat ağrısı rektum içerisinde yada çevresinden kaynaklanan sızılar ağrılar bütününe verilen isimdir makat ağrısının bir çok nedeni olabilir genel olarak rahatsızlığı yaşayan insanların geneli makattan ağrı ile birlikte kan geldiğinden de bahsetmesi olmuş hastaların gelen kan sonucunda oldukça korktuğu gözlemlenmiş.

Makat Ağrısı Neden Olur
Makat Ağrısı Neden Olur

Ancak genel olarak makat ağrısı ve buna bağlı olan makattan kan gelme olayı bir çok hastalığın ortak belirtisi olarak biliniyor ancak diğer hastalıklara nazaran makatta oluşan ağrının tedavisi kolay olarak yapılmakta utanma yada çekinme söz konusu olduğu bilinmekte.

İnsanlar bu tarz ağrılarda ve yanında oluşan kanamalarda hekimlerden çekinerek söyleyemedikleri gözlenmiş tıpta ayıp olmayacağı ve erken teşhis hayat kurtarır sözünü aktarmak ve bilinçli davranılmasını öneriyoruz.

  Yağ Bezesi Neden Olur ? 5 Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makat Ağrısı Neden Olur?

Makat ağrıları genel olarak kolay tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Ancak nadir durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Şöyle söylemek gerekirse makat ağrısı tek başına bir rahatsızlık değil bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Bunların nadir görülen ama ciddi sonuçlar doğura bildiğini bilmeniz gerek bunların en başında Makat kanseri bulunmakta sık sık ağrılarla uğraşıyorsanız bir hekime başvurmanız ve ne gibi sorunların olduğunu öğrenmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra belirli rahatsızlıklar sonucunda makatta ağrı söz konusu olabiliyor bunlar.

  • 1. Hemoroid: Rektumda ve anüste bulunan damarların şişmesi dışarı çıkması olarak bilinir oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olarak görülen hemoroid makat ağrılarına sebep olan başlıca rahatsızlıktır.
  • 2. Anal Apse: Anüste bulunana bezlerin tıkanması sonucu ortaya çıkan iltihaplı bölge sonucunda ciddi anlamda rahatsız edici ağrılarla uğraşabilirsiniz.
  • 2. Anüs Fistül: Anüs duvarında bulunan makat bölgesi çevresinde herhangi bir kanal yada tünel açılması olayına verilen isimdir tünel açılması sırasından çok fazla acı çekebiliriz.
  • 3. Anüs Fisür: Anüs çevresinde oluşan yırtılmalar makat ağrılarına sebep olabilir.
  • 4. Levator Ani Sendromu: Anüs bölgesini çevreleyen kasların spazmlanması ve ağrıya sebep olması.
  • 5. Kabızlık: Kabızlık tuvaletinizi yaparken zorlamanızdan kaynaklı olarak anüs bölgesinde olabilecek yırtılma yada zorlanma ile oluşabilir.
  • 6. Mide Üşütmesi: Makat ağrısı mide üşütmesinde oldukça nadir gözüküyor ancak ağrılar ciddi boyutlara çıkabildiği belirtilmiş.
  • 7. Makatta Oluşan Kıl Dönmesi: Kıl dönmesi bir çok insan için utanç verici bir durum olarak görülmekte ancak verdiği acı ve rahatsızlığı anlatılmayacak boyutta kıl dönmesi bilindiği gibi kılın dönerek vücudun içerisine doğru büyümesi olarak basit bir terimle anlatılmış ancak oldukça rahatsız edici makat ağrılarına sebep olabilir.
  • 8. Hamilelik Ve Doğum: Hamilelik döneminde vücudunuzda oldukça fazla işlem gerçekleşmekte ve değişiklikler olmakta buna bağlı olarak makat bunda dahil olmak üzere vücudun bir çok bölümden ağrı oluşumu meydana gelmektedir.
  Baş Dönerse Ne Yapmalı? Baş Dönmesi Neden Olur?

Kasıklardan Makata Vuran Ağrı Neden Olur?

Makat ağrısı çeken bir çok kişi ağrının kasıklardan başladığını ve bıçak saplanır gibi makat ‘a ulaştığını söylemektedir bu tarz ağrıların nedeni hemoroid, Anal bölgede çatlak , Anal fissür , Anal Fistül olabilir ancak ağrıların sıklığı ve yanında oluşan farklı rahatsızlıklarda meydana gelebilir bu sebepten ötürü sık sık ağrılar ile uğraşıyorsanız bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Erkeklerde Makat Ağrısı Neden Olur?

Anüs bölgesinde oluşan herhangi bir yırtılma , çatlak gibi sorunlar ağrıların başlıca sebeplerinden olabilir çeşitli kas sorunlarında makatta ağrılara sebep olmaktadır ancak erkek makat ağrılarında kadın erkek ayrımı çok fazla yapılmamaktadır.

Adet Döneminde Makatta Ağrı Nedenleri? (Neden Olur?)

Kadınların özel gün olarak belirtildiği Regl (adet) döneminde yumurtalıkların normalin aksine fazla çalışması ve bu dönemde oluşan ağrıların sıklığı ve yumurtalıklardan kaynaklı olabilen makat ağrılarına sıkça karşılaşılmaktadır.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntemler

Makat ‘ta bulunan zonklama nasıl geçer? Makatta oluşan ağrılar genel olarak başka bir rahatsızlığın belkide ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır bu sebepten ötürü oluşan ağrılarda önceliğiniz bir hekime danışmak ve teşhisin konulmasını ardından gerekli tedavinin uygulanmasını istemek olmalıdır. Ancak makat ağrılarını hafifletmeye yarayan bitkisel ve çözüm odaklı yöntemler bulunmaktadır.

  • Maskat’a Yapılan Soğuk Yada Sıcak Kompres: Bazı ağrılar sıcak yada soğuk ile ilgi sorunlar yaşıyor olabilir orada bulunan sinirleri gevşetebilir ve ağrıda büyük oranda rahatlama yasabilirsiniz. Öncelikle bir buz kütlesini temiz bir bez ile sarın ve ağrının bulunduğu bölgeye tutun eğer bölgede rahatlama olmuyorsa sıcak su torbası ile sıcak kompres uygulayın ve sonucu bekleyin.
  Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır Mı?

Zeytin Yağı Ve Bal: Makat ağrılarını büyük oranda dindirebilen bitkisel çözümlerin başında zeytin yağı bulunuyor. Zeytin yağı , bal ve bal mumunu bir birine karıştırın ve ısıtarak erimesini sağlayın ve ağrının bulunduğu bölgeye dairesel hareketler ile uygulayın.

Sıcak Suya Oturulması: Makat ağrısında büyük oranda rahatlatma sağlayacak olan sıcak suya oturma işlemi ağrılarınızda azalma sağlayacak ve rahatlatacaktır. Öncelikle bir leğene sıcak su doldurun ve makat bölgenize nüfus edecek şekilde içerisine oturun 15 dakika oturmanız yeterli olacaktır.

Aloe Vera Yağı: Aleo Vera yağının bir özelliğinde cilde rahatlama sağlaması bu sayede ağrı bulunana bölgenin rahatlatması ve ağrının bir nebze azalmasına neden olacaktır. Ancak doğal olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aleo Vera yağını ağrının bulunduğu bölgeye dairesel hareketler ile yavaş yavaş sürün ve bekleyin ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz

Puan Verpost

NedenOlur

Merhaba ben Samet. Sizler için birbirinden farklı bir çok kategoride neden olur sorularınıza yanıt için makaleler yazıyor. Burada neden olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu